İnternet Kültürü

internet

internet

HTML (Hyper Text Markup Language)

CSS (Cascading Style Sheets) (Stil şablonları) HTML’e ek olarak metin ve format biçimlendirme alanında fazladan olanaklar sunan bir web teknolojisidir.

VPS: ( virtual private server ) ( Sanal Sunucu)  İçerdiği en son teknolojilerle donatılmış DNS, Web, Uygulama Geliştirme Desteği, Veritabanı, Mail servisleri ile internetteki kurumsal kimliğinizin oluşturulması veya var olan altyapının günümüz teknolojilerini destekleyecek şekilde güncellenmesi amaçlı sunulan ve yatırım maliyetini ortadan kaldırarak toplam sahip olma maliyetini minimuma indirgeyen komple bir internet ve datacenter çözümüdür.

Wamp Server ; WAMP, Windows işletim sistemi üzerinde Apache, MySQL ve PHP kurulumunu bir arada sunan bir tümleşik sistem yazılımıdır. Kurulumları otomatik yaptığı gibi açık kaynak olarak geliştirilen bu sistemin düzenlenmesi de mümkündür. WAMP ismi; Windows, Apache, MySQL, PHP platformlarının baş harflerinden gelmektedir.

DNS: Domain Name System ; İnternet uzayını bölümlemeye bölümleri adlandırmaya ve bölümler arası iletişimi organize etmeye yarayan bir sistemdir.

İnternet ağını oluşturan her birim sadece kendine ait bir IP adresine sahiptir. Bu IP adresleri kullanıcıların kullanımı için www.site_adı.com gibi kolay hatırlanır adreslere karşılık düşürülür. DNS sunucuları, internet adreslerinin IP adresi karşılığını kayıtlı tutmaktadır.

 

Ripe: Regional Internet Registry

Tarayıcının bildiği dil : Html,Javascript,CSS

Php : Hypertext Preprocessor ; (Üstün Yazı Önişlemcisi), sunucu taraflı bir betik dili ve programlama dilidir.

Java: Açık kodlu, nesneye yönelik, düzlemden bağımsız, yüksek verimli, çok işlevli, yüksek seviye, adım adım işletilen (interpreted) bir programlama dilidir.

 

Java Script : JavaScript dili istemci taraflı (client-side) yorumlanan bir web programlama dilidir. Web sayfalarında dinamik içerik sağlamak ya da kullanıcıyla iletişim kurmak için kullanılmaktadır.

Linux: GNU/Linux, Unix tabanlı, açık kaynak kodlu, özgür bir işletim sistemi yazılımıdır.

FFMPEG: Hareketli görüntü ve sesleri dönüştürmemize yarayan dönüştürücüdür.

 

Http : (Hipermetin Aktarma İletişim Kuralı) bir kaynaktan dağıtılan ve ortak kullanıma açık olan hiperortam bilgi sistemleri için uygulama seviyesinde bir iletişim kuralıdır.

Https : (Güvenli Hiper Metin Aktarma İletişim Kuralı) hiper metin aktarım iletişim kuralının (HTTP) güvenli ağ protokolü ile birleştirilmiş olanıdır. Klasik HTTP protokolüne SSL protokolünün eklenmesi ile elde edilir.

 

Penetration : Bir yapının güvenlik açıklarının bulunup tespit edilmesi işlemidir.

Ceh : ( Certified Ethical Hacker )

Hyper Metin : Üstün Metin, Dinamik Metin

 

Mod-rewrite : Adres çubugunu açık olarak yazmayı sağlayan teknolojidir. Request edilen url yi istediğiniz gibi değistirmenize izin veren apache modudur

Application Server : Uygulama Sunucusu. Dağınık yapıdaki bir ağda bulunan bir bilgisayarda çalıştırılan sunucu yazılımı. Üç katmanlı uygulamaların bir parçasıdır. Bu üç katman: Kullanıcı arayüzü (GUI), uygulama sunucusu ve veritabanı sunucusudur

Markup language : (Etiketleme Dili) Metin içerisinde belirlenen bölgelerin işaretlenmesi (veya etiketlenmesi) esasına dayanan dillerdir.

 

 

MEDIA CASTING – İnternet Canlı yayın araçları

1- WMS (Windows Medya Server)

İnternet üzerinden canlı yayınlar yapmamızı saglar.

2- FMS (Flash Medya Server)

İnternet üzerinden canlı yayınlar yapmamızı saglar.

3- HELIX

Cep telefonu üzerinden de bir siteye canlı yayınlar yapılmasını saglar.

 

CRM (Customer Relationship Management) – (Büyük ve Orta ölçekli firmalarda kullanılır genellikle)Müşteri ilişkilerini yönetir. Bütün müşteri ilişkileri kaydı burada tutulur.

ERP (enterprise resource planning) – Kurumsal Kaynak Planlama

Kurum kaynaklarının bilgilerini tutar ve planlamasını yapar (Bir sınıfta kaç öğrenci olacak veya bir araba firmasında kaç arabasının olduğu, hangi arabasının satıldığı gibi bilgilerin yer aldığı)

SEO (search engine optimization)- Arama motoru optimizasyonu arama motorlarının web sayfalarını daha kolay bir şekilde taramasına olanak sağlayan teknik düzenlemelerdir.

Ajax (Asynchronous JavaScript and XML) – İnternet sayfalarında JavaScript ve XMLHttpRequest kullanımı ile etkileşimli uygulamalar yaratan tekniğin adıdır. Etkileşimli (interaktif) web uygulamaları yaratmak için kullanılan bir web programlama tekniğidir. Temel amacı arka planda sunucuyla ufak miktarda veri değişimi sayesinde sayfayı daha hızlı güncelleyebilen web sayfaları yapmak, dolayısıyla kullanıcının istediği her anda bütün web sayfasını güncellemek derdinden kurtulmaktır. Bu da web sayfasının etkileşimini, hızını ve kullanılabilirliğini artırmak demektir.

 

Simple Mail Tranfer Protocol SMTP, (Basit Mektup Gönderme Protokolü)  E-posta göndermek için kullanılır. TCP üzerinden çalışır.

SERPS “Arama Motoru Sonuç Sayfaları için bir kısaltma” dır.

 

Google arama operatörleri ile ileri arama teknikleri ;

 

inurl: Aranan kelimelerden ilkini web sitesinin URL’sinde (adres satırında) diğerlerini metin içerisinde arar.

 

Örnek: inurl:oracle backup

 

allinurl: Aranan kelimelerin hepsinin web sitesinin URL’sinde olan sonuçları getirir.

 

Örnek: allinurl:oracle backup

 

 

intitle: Aranan kelimelerden ilkini başlık satırında arar, diğer kelimeleri ise metin içerisinde kontrol eder.

 

Örnek: intitle: İstanbul Boğazı

 

allintitle: Arama kriterinizde yer alan kelimelerin tamamının, internet tarayıcısının başlık çubuğunda yer almasını şart koşar.

 

Örnek: allintitle: İstanbul Boğazı

 

intext: Aranan kelime, sayfanın metin kısmında geçmelidir.

 

Örnek: intext: İstanbul Sultanahmet

 

allintext: Aranan kelimelerin hepsi metin kısmında geçmelidir.

 

Örnek: allintext: İstanbul Sultanahmet Ayasofya

 

filetype: Bu operatör ile Google tarafından desteklenen dosya formatlarından herhangi birini seçerek arama yapabilirsiniz.

 

Örnek: filetype: pdf oracle

 

cache: Google’ın daha önce indekslediği ve belleğinde sakladıkları. Site bir sebeple “online” değilse, cache: güncel olmasa da işinize yarayacaktır. Örnek: cache: Zaman-Redirection 1.0

 

info: Site hakkında özet bilgi verir.

 

Örnek: info:bilisimnews.com

 

link: aranan siteye başka sitelerce verilmiş olan bağlantıları bulur.

 

Örnek: link:Engelliler Kulübü

 

site: Bu operatör ise aramaları sadece belirtilen site üzerinde yapar.

 

Örnek: site:www.linux.org.tr windows

 

define: Google bir sözlük gibi de kullanılabilir.

Örnek: define:sql

 

inanchor: Aranan kelime sayfanın bağlantı tanım metinlerinde geçmelidir. Örnek: bilgisayar inanchor:ucuz

 

 

related: Bir sitenin içerik olarak benzerlerini bulur.

Örnek: related:www.codeclever.org – Ana Sayfa

 

OR (veya): Eğer bir veya iki terimden herhangi birini bulmak istiyorsanız “OR” kelimesini kullanabilirsiniz.

Örnek: Gölhisar OR Burdur

 

~ (benzer): Benzeri kapsamı bulur.

Örnek: ~cihan

 

= (birim dönüştürme): Birim dönüşümlerinde kullanılır.

Örnek: 200Mb=?KB megabiti kilobyte çevirir.

 

 

SERVER SUNUCU

 

APACHE (WEB SUNUCU) —- > Php (Application Server)

                                          —- > Apache (Web Server)

—- > Mysql (Veri Tabanı)

 

                 |

                 |

                 |                      

http (aradaki yol)

                 |

                 |

                 |

 

Client

Html

Js

Css

 

 

Interlenced browser display : Bu giriş sayfasına tıkladığımızda resmin orjinal hali gelene kadar sayfada düşük boyutlu resmin çıkmasıdır.

Capthca (Completely Automated Public ( Turing test to tell Computers and Humans Apart) Carnegie Mellon School of Computer Science tarafından geliştirilen bir projedir. Projenin amacı bilgisayar ile insanların davranışlarının ayırt edilmesidir ve daha çok bu ayrımı yapmanın en zor olduğu web ortamında kullanılmaktadır.

XRUMER (Backlink SEO Software) Hafızasında 60 binden fazla forum olan ve oralara üye olup herbirine bizim mesajımızı yazan programdır, çok yüksek backlink (geri dönüşüm) saglar. Arama motorlarında üst sıralamalara taşır.

CMS – İçerik Yönetim Dizgesi Sistemi (İngilizce: Content Management System, kısaca İYD) katılımcı teknikler ile belge ya da benzeri içeriklerin yaratılmasına ve düzenlenmesine yardımcı olan yazılım dizgeleridir…Çoğu zaman bir web sitesi hazırlamak, web sayfalarında bulunan bilgilerin arzu edilen şekilde görüntülenmesini sağlayan yazılımlar olarak dar anlamlı bir tanımla değinilen içerik yönetim sistemleri, uluslararası platformda birçok organizasyon için zorunluluk haline gelen modern bir varlık (asset) yönetimi tekniği olmuştur. Günümüzde içerik yönetim sistemleri kendi içerisinde bölünmüş bir yazılım endüstrisi haline gelmiş, sayısız yazılım firmasının ürünleri ile birlikte birçok açık kaynak kod projesini barındırmaktadır.İçerik yönetim sistemi tanımı ilk olarak web sitesi hazırlama ve yönetme fonksiyonu için kullanılmıştır.Önceleri birçok organizasyon kendi içerisinde amaçları doğrultusunda yazılımlar geliştirmiştir. Web sitelerini düzenleyen bu ufak sistemlerin bir pazar oluşturabileceği fikri ilk kez 1995 yılında belki de hala en kalabalık içerik grubuna sahip olan CNET firmasının kendi içerik yönetim sisteminin geliştirilmesi için Vignette firması ile anlaşması noktasında ortaya çıkmıştır.Böylelikle Vignette firması içerik yönetim sistemleri kavramını bir sektör haline getirmiştir.Zamanla kendi içerisinde portal sistemleri, wiki sistemleri, web tabanlı groupware vb. alt dallara ayrılan endüstri günümüzde halen gelişimini sürdürmektedir.

Kullanılan anahtar kelimeleri görmek için : google’a şu kelimeleri yazarak arama yapabiliriz : google keyword suggest

 

HAZIR YAPILAR

CMS Content management system(icerik yonetim sistemi) Katılımcı teknikler ile belge ya da benzeri içeriklerin yaratılmasına ve düzenlenmesine yardımcı olan yazılım dizgeleridir.

Phpbb: Forum sayfaları bu taban ile hazır olarak yapılabilir.

Joomla: Hazır blog yapıları kurar. Blog gelistirmek icin kullanılır. Joomla bir CMS’dir.

Mambo: Bu da bir CMS’dir.

WordPress: Bu da bir CMS’dir. Blog yapılandırması yapılır.

Magento: Alışveriş sitesi scriptidir. Bu konuda en iyisidir.

Oscommerce: Bu da alışveriş sitesi scriptidir.

 

OpenX: Reklam sunucusudur. Flash bannerları kontrol edip yönetebilme.. (reklam yonetım sunucusu) reklam için koyulmuş bannera ne kadar girilmiş ne kadar tıklanmış onu ölçer.

CPM: tıklama başına ödeme yapmak.

 

htaccess.txt dosyası

Sunucuyu yöneten dosyadır.

 

robots.txt dosyası

hangi sayfaların aramalarda gözükmeyeceğini belirler.

 

Typoloji Yazı Tasarım Tekniği

Tamamen büyük harfler…Öncelikle kalın ve büyük punto altına küçük kalın punto onunda altına ince ve daha küçük puntoda yazı, daha ince harfler ve ince esas yazı w3c validater.w3.org (sistem dil vs oluşturan firma html ı geliştiren firma) denetimi var.

W3C Markup Validation Service : Buradan web sitesinin uluslararası standartlarda olup olmadığının kontrolü sağlanır.

Zero (sıfır) day accounts : Sınırsız kredi – sınırsız erişim hesabı(ücretsiz üyelikleri olan elemanlara denir.)

 

COOKIE & SEZON

Sezonlar sunucu üzerinde saklanır ve çalışırlar.Sezonların asıl amacı geçici verilerin hafızada tutulmasıdır.Şifre vs doğruysa sezon başlatılır, temel işlem sunucu üzerinde saklanması gereken geçici verileri saklamaya yarar. Örn: alısverıs sepetındekı urunler. alınca verı tabanına atar(Bir alışveriş sitesinde sepete atılan geçici dataların tutulması gibi)

 

Cookiler (client) Cookie temporary ınternet fıles klasorune bır cookıe dosyası atar. Şifrelenmıs bılgı vardır.coookıe sunucuda dııl ıstemcıde saklanır.Yaptıgı iş size ait bilgileri pc de tutmaktır. Bu bilgileri encryp ederek saklar. Beni hatırla sisteminin çalışma şekli : temprory internet files klasörüne cookie atılma durumudur.

 

 

TASARIM MODELLERİ

Single Tone Pattern: Veri tabanına bir noktadan baglantı yapılır. Cevap bir noktadan binlerce istemciye dagıtılır.

Box Model:bir yerden başka bir yere taşıma işlemi — > box model (kutu modeli) tablosuz tasarım

 

FTP: Dosya transferi yapmaya yarayan protokol

 

FTP de bulunan standart klasorler;

www

wwwroot

htdocs

httpdocs

publichtml

 

 

Syntax : dilbilgisi — > Kod yazarken uyulması gereken  yazım kuralları

 

SALDIRI METODLARI

Form Inject: işlem.php ye yapılan kötü amaçlı saldırı şeklidir. kayıt.html, virus.html gibi.. islem yapacak olan dosyaya farklı bir adresden erisilmesi anlamına gelir. Ornegin; islem.php ve kayit.php arasındaki iliskiyi birisi ogrendiginde islem.php’ye virus.html ile erisebilir. Bu durumu engellemek icin sezonda üretilen sid’yi gelen istekdeki sayfadan dogrulaması istenir.

Kaynak göstermeden kullanmayınız…